HISTORIA FIRMY


Naszą rodzinną firmę założyli w 1946 r. małżonkowie Zofia Kupiecka-Stryszowska malarka i Juliusz Stryszowski fotograf.

Zofia i Juliusz poznali się podczas wojny w Krakowie, gdzie Zofia została wysiedlona, pobrali pod koniec wojny. Tuż po zakończeniu działań wojennych Zofia wróciła do Łodzi wraz z mężem.

W 1946 roku Zofia otworzyła Pracownię Portretów Ręcznych przy ul. Południowej 1 (od 1955 roku ul. Rewolucji 1905 r). Wkrótce pod tym adresem powstał również zakład fotograficzny prowadzony przez Juliusza. Portrety autorstwa Zofii Stryszowskiej można było oglądać w wystawie przy ul. Piotrkowskiej 16. Często gromadziły się tam tłumy oglądających.

Pracownia Portretów była miejscem niezwkyłym. Tu przychodziło się nie tylko po to by pozować do portretu ale również by rozmawiać z autorką prac. Zofia była perfekcjonistką. Jej portrety miały niepowtarzalny styl i lekkość. Juliusz natomiast wyspecjalizował się w innym rodzaju fotografii. Jako jeden z kilku specjalistów w Polsce wykonywał fotoporcelany w technice wiedeńskiej, która gwarantowała najwyższą jakość i trwałość. Odniósł ogromny sukces w tej dziedzinie. Wówczas panowała moda na tego typu zdjęcia. Wobec ogromnego zapotrzebowania skupił się głównie na rozwijaniu tej dziedziny fotografii.

W 1967 roku zakład fotograficzny został przeniesiony do podwórza posesji przy ul. Piotrkowskiej 16.

Zofia zmarła w 1973r. Juliusz w roku 2000.

Przez lata działalności Juliusz Stryszowski wykształcił wielu uczniów w zawodzie fotografowanie. Ostatnią jego uczennicą była córka Krystyna. Po latach praktyk i egzaminach umożliwiających prowadzenie studia fotograficznego Krystyna Stryszowska-Sobieraj przejęła w rodzinnej firmie dział fotografii usługowej poszerzając zakres wykonywanych prac.

W 1983r. wraz z mężem Zenonem Sobierajem unowocześnili rodzinny zakład fotograficzny. W tym samym roku powstało Studio Foto Sobieraj – nowoczesna firma fotograficzna zbudowana na tradycji zawodu.

Zdjęcia Krystyny i Zenona otrzymały wiele nagród, medali i wyróżnień w ogólnopolskich i łódzkich konkursach fotograficznych. Były też prezentowane poza granicami kraju.

Przez lata działalności również Krystyna wykształciła wielu uczniów, a także własną córkę Dorotę, która podążyła śladem rodziców i dziadków i zajęła się zawodowo fotografią.

Dziś Dorota Sobieraj-Hankiewicz współpracuje z rodzicami tworząc kolejne rozdziały historii rodzinnej firmy.

W roku 2009 Studio Foto Sobieraj zostało przeniesione z ul. Piotrkowskiej 16 na al. Piłsudskiego 113b w Łodzi i tutaj prowadzi swą działalność.


 

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na spotkanie napisz do nas korzystając z formularza lub zadzwoń

 
Studio FOTO SOBIERAJ